Skip to content

Spring Athletics

The spring sports offerings at Cardinal O'Hara include baseball, softball, girls' tennis and track & field.

Spring Athletics

Baseball

BASEBALL

Head Coach: Dan Lombardo ’15

Assistant / Catchers Coach: Alex Kubiniec ’19
Assistant / Pitching Coach: Mario Ruggiero
Assistant Coaches: Matt Ruggiero & Jason Abel 

 


Baseball Schedule

DATE & TIME:OPPONENT:LOCATION:RESULTS:
Thursday 3/28/2024
4:30 PM
Kenmore West
** SCRIMMAGE **
Kenmore West
Turf #2
** SCORE NOT RECORDED **
Tuesday 4/9/2024
4:45
Kenmore EastKenmore East
Turf Field
L 18-0
Saturday 4/13/2024
12:00 PM
IriquoisIriquois High School ** POSTPONED **
Tuesday 4/16/2024
5:00 PM
Tonawanda High SchoolVeterans Park #1L 18-5
Thursday 4/17/2024
5:00 PM
CSAT Sheridan Park BB #1** POSTPONED **
Monday 4/22/2024
4:30 PM
NicholsNichols High School L 23-0 **F/5**
Wednesday 4/24/2024
4:30 PM
NicholsCardinal O’Hara High School
Friday 4/26/2024
4:30 PM
St. Francis High SchoolSt. Francis High School
Saturday 4/27/2024
2:30 PM
North Tonawanda High School
Cardinal O’Hara High School
Monday 4/29/2024
4:30 PM
St. Francis High SchoolCardinal O’Hara High School
Wednesday 5/1/2024
4:30 PM
St. Joseph’s Collegiate InstituteCardinal O’Hara High School
Friday 5/3/2024
4:30 PM
St. Joseph’s Collegiate InstituteSt. Joseph’s Collegiate Institute
Saturday 5/4/2024
12:00 PM & 2:00 PM
Maritime High School Cardinal O’Hara High School
Monday 5/6/2024
4:30 PM
Bishop Timon / St. Jude High SchoolCazenovia Park #1
Wednesday 5/8/2024
3:30 PM
Bishop Timon / St. Jude High SchoolCardinal O’Hara High School
Saturday 5/11/2024
2:00 PM
St. Mary’s High School Cardinal O’Hara High School
Monday 5/13/2024
4:30 PM
St. Mary’s High School Westwood Brickyard Field
Wednesday 5/15/2024
4:30 PM
Canisius High School Cardinal O’Hara High School
Friday 5/17/2024
4:30 PM
Canisius High School Stranksy Complex, Varsity Diamond


Baseball Roster

JERSEY NUMBERNAMEPOSITIONGRADE
Brody Kalls (PARK)1B/2B/P/LF9
Brody SchmutzlerC9
Casey Zak3B/P11
Connor Kalls (PARK)P/1B12
Derek OgibaP/IF11
Evan Baker (PARK)2B/SS/P9
Fallon Lapp2B/RF11
Gavin LombardiIF/OF12
Holden CenczykP/SS/UT12
Jaden Varner2B/OF10
Jermaine Moss Jr2B9
Matthew Michaux2B10
Nicholas Pavlovich3B/OF10
Noah KreuderP/OF12
Simmarion ThreetCF12
Trey Darlington (PARK)12
Vincenzo Morinello2B11
Warren Adams2B/SS11

Softball

SOFTBALL


Head Coach:

Mike Norwood

Assistant Coach:

Michael Morehouse Jr. ’15

 


Lady Hawks Junior Varsity Schedule:

DATE & TIME:OPPONENT:LOCATION:RESULTS:
Thursday 4/18/2024
4:30 PM
Nardin Academy High SchoolCardinal O’Hara High School ** POSTPONED **
Friday 4/26/2024
5:00 PM
Lancaster High School Lancaster High School
Monday 4/29/2024
4:00 PM
Orchard Park High School Orchard Park High School
Thursday 5/2/2024
4:30 PM
St. Mary’s High School Cardinal O’Hara High School
Tuesday 5/7/2024
4:30 PM
Nardin Academy Nardin Academy Softball Diamond
Thursday 5/9/2024
7:00 PM
Newfane High School Newfane High School
Monday 5/13/2024
4:30 PM
St. Mary’s High SchoolWalden Pond #4

Lady Hawks Junior Varsity Roster:

JERSEY NUMBERNAMEPOSITIONGRADE
Anniah Donalson (CCA)3B/OF9
Bella Geracci (CCA)1B12
Braelyn TucciaroneOF/C11
Cali-Rae ZoladzOF10
Chloe IglesiasOF10
Elena Charland (CCA)3B11
Giada CapitanoOF10
Isabel KrajewskiC/2B12
Jenelle BattistaOF/3B9
Jillian Helfrich (CCA)
1B9
Kassandra Battey2B9
Maddy SmithOF10
Madison ButrymOF/2B9
Natalie PasternackOF10
Presley Wieczorek2B12
Rachael Baio (CCA)3B/P11
Reyna BorowiecSS/3B9
Sa’Myah BoldenOF9
Sivoni ScatliffeOF9
Yairim Perales AyalaC/P/IF9

Track & Field

TRACK & FIELD


Varsity Head Coach: Rob Cathcart


Men’s & Women’s Track & Field Schedule:

DATE & TIMEBOYS/GIRLSOPPONENTLOCATION
Saturday, 4/13/24
10:00 AM
GIRLS & BOYSWarrior RelaysCheektowaga High School
Wednesday, 4/17/24
4:00 PM
GIRLS


BOYS
Mt. Mercy & Mt. St. Mary’s (CCA)

St. Francis (CCA)
St. Francis High School
Saturday 4/20/24
10:00 AM
GIRLS & BOYSDepew Wildcat Invitational Depew High School
Monday 4/22/24
5:30 PM
GIRLS


BOYS
Nichols (CCA)


Timon & Nichols (CCA)
Williamsville North High School
Thursday – Saturday
4/25-4/27/24
9:00 AM
GIRLS & BOYSPenn. RelaysU. of Penn. Franklin Field
Saturday, 4/27/24
8:30 AM
GIRLS


BOYS
West Seneca West


War Hawks Early Bird Track Classic
West Seneca West High School
Thursday 5/2/24
5:30 PM
GIRLS & BOYSSt. Mary’s of Lancaster & GOW (CCA) East Aurora High School
Wednesday 5/8/24
4:00 PM
BOYSCanisius & CCAStransky Field
Thursday 5/9/24
5:30 PM
GIRLSNardin & CCAWilliamsville North High School
Saturday 5/11/24
9:00 AM
GIRLS & BOYSWilliamsville South InvitationalWilliamsville South High School
Wednesday 5/15/24
5:30 PM
GIRLS

BOYS
Sacred Heart (CCA)

St. Joseph’s Collegiate Insitute (CCA)
Tapestry High School
Saturday 5/18/24
11:00 AM
GIRLS & BOYSMsgr. Martin All Catholic Championship ( Day 1 )St. Francis High School
Sunday 5/19/24
2:00 PM
GIRLS & BOYSMsgr. Martin All Catholic Championship ( Day 2 )St. Francis High School
Saturday, 5/25/24
9:00 AM
GIRLS & BOYSCatholic High School Intersectional Championships (Catholic States)Icahn Stadium Bronx, NY
Friday – Saturday
6/7 – 6/8/24
10 AM & 11 AM
GIRLS & BOYSNYS Public High School Athletic Association Outdoor Track & Field ChampionshipCicero N. Syracuse
Syracuse NY
Friday – Sunday
6/14 – 6/16/24
9:00 AM
GIRLS & BOYSAdidas Outdoor NationalsN. Carolina A&T
Greensboro NC

 

Men’s Track & Field Roster:

NAMEGRADE
Amir Harper10
Antonio Serrano10
Avon Adams10
Brody Hilliard9
Brody Schmutzler9
Cameron Christino (PARK)10
Carter Maziarz11
Desmond Cook9
Eddie Acosta III11
Fallon Lapp10
Gabriel Epstein (PARK)9
Gavin Lombardi12
Ja’khi Gonzalez (PARK)9
Jermaine Moss Jr9
Kaaher Rafeek9
Korvier Curry11
Maxwell Hendershot12
Qu’mari Hightower9
Robert Johnson10
Ronnie O’Hara10
Samuel Morris9
Simmarion Threet12
Tyler Illig10
Warren Adams10
 

Women’s Track & Field Roster:

NAMEGRADE
Akyra Starks11
Alexandra Myles (SEM)11
Aliviya Russell12
Anari Banks (PARK)9
Anizia Wani11
Annabelle Day10
Avione Carson (SEM)
Bethany Mandaville12
Bianca Wani9
Brittany Day12
Cait Murphy (PARK)9
Camryn Roberts (SEM)11
Charlotte Murphy11
Christine Etulo (PARK)9
Cierra Mitchell (PARK)9
Delaney Gradwell (SEM)10
Delyet Bereketab9
Ellie Duquin – Blum (SEM)10
Elonna McGriff10
Fiona Murphy (SEM)12
Genevieve Manuele (SEM)10
Grace Tag11
Henriette Rasmussen (SEM)10
Kimorah Menifee11
Layla Tillotson (SEM)9
Lilliana Kibbe12
Malani West10
Malia Knightner11
Nadia Lane (PARK)9
Ny’Ema Blair11
Olivia Truong (SEM)9
Ruby Nowak (SEM)
Saada Mohamed (SEM)10
Samantha Kresse – White (SEM)9
Samya Walker (PARK)10
Talia Cerrato (SEM)
Talulah May12
Zee Scott (SEM)10
Girls' Tennis

GIRLS’ TENNIS


Head Coach:  Maria McGrath


Girls’ Tennis Schedule:

DATE & TIME:HOME/AWAY:LOCATION:OPPONENT:RESULTS:
8/30/2023
4:00 PM
HomeIves Park
Mt. St. Mary’sW 5-0
9/5/20203
4:30 PM
HomeIves ParkMt. MercyL 0-5
9/7/2023
4:30 PM
HomeIves ParkSacred Heart L 0-5
9/12/2023
4:30 PM
AwayUB Tennis CourtsNardinRAIN OUT
9/18/2023
4:30 PM
AwayUB Tennis CourtsNardinL 1-4
9/21/2023
4:30 PM
AwayChestnut Ridge ParkMt. MercyL 0-5
9/22/2023
4:30 PM
AwayUB Tennis CourtsMt. St. Mary’sW 5-0
9/27/2023
4:30 PM
AwayNicholsNicholsL 0-5
9/28/2023
4:30 PM
Home (Senior Day) Ives ParkBuffalo SeminaryL 1-4

 

Girls’ Tennis Roster:

NAMEGRADE
Kelly Brown12
Naya Cabin9
Kelly Coghlan12
Riley Coghlan9
Acacia Gardner (Park)10
Nadia Lane (Park)9
Bethany Mandaville12
Rylie Newman10
Olivia Noel11
Natalie Smith9
 

ALL HOME MATCHES AND PRACTICES WILL BE AT:

IVES PARK, 111 STATE STREET, TONAWANDA